Busko-Zdrój

Busko-Zdrój jest jednym z popularniejszych miast uzdrowiskowych w Polsce. Znajduje się ono w województwie świętokrzyskim, przez co cieszy się popularnością zwłaszcza wśród mieszkańców południowej i centralnej części kraju. Poza możliwością odwiedzenia sanatorium, miasto to oferuje także wiele innych atrakcji.

Park Zdrojowy

Miłośnikom spacerów i kontaktu z naturą na pewno warto polecić odwiedzenie Parku Zdrojowego. Jego powierzchnia wynosi aż 16 hektarów. Na jego terenie znajdują się Łazienki z sanatorium Marconi, najstarszym w Busku-Zdroju. Warte zobaczenia są też muszla koncertowa oraz piękna kapliczka św. Anny. W centrum parku można podziwiać piękną fontannę. Rośnie tam mnóstwo unikalnych gatunków drzew, z czego wiele jest starszych niż 100 lat. Ogród jest połączony z centrum miasta promenadą.

Zabytki

Poza Parkiem, w Busku-Zdroju znajduje się wiele innych wartych zobaczenia miejsc. Warto zwrócić uwagę na zabytkowe kościoły, takie jak kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny czy drewniany kościół cmentarny pw. św. Leonarda. Na ul. Partyzantów znajduje się zdewastowana w czasie II Wojny Światowej synagoga, która powstała w 1929. Warto odwiedzić także cmentarz kościelny.

Uzdrowisko

We wspomnianym już Parku Zdrojowym znajduje się pijalnia wód, gdzie można spróbować wód siarczkowych. Wody te są znane ze swoich właściwości leczniczych, spowodowanych ich wysoką mineralizacją. Poza ich spożywaniem, popularne są także kąpiele. Ponadto, Busko-Zdrój przyciąga wiele osób dotkniętych schorzeniami neurologicznymi, reumatologicznymi, dermatologicznymi, ortopedycznymi, a także chorobami układu krążenia. Leczenie sanatoryjne kojarzy się z osobami w podeszłym wieku, jednak oferowane są także kuracje dla dzieci cierpiących na np. dziecięce porażenie mózgowe. 

Kuracjusze przybyli do Buska-Zdroju mogą wybierać między aż trzynastoma obiektami sanatoryjnymi, położonymi głównie w południowej części miasta. W sumie dysponują one ponad dwoma tysiącami miejsc, a ze względu na ogromny popyt ich liczba stale rośnie. 

Busko-Zdrój jest znane jako miejscowość uzdrowiskowa już od kilkuset lat. Poza leczeniem wielu schorzeń, oferuje ono wiele możliwość długich spacerów wśród pięknej przyrody oraz zwiedzenia interesujących zabytków.